Tiryakiart El Yapımı Asitsiz Nepal Kağıdı 489 Blossom
Tiryakiart El Yapımı Asitsiz Nepal Kağıdı 489 Blossom
Tiryakiart El Yapımı Asitsiz Nepal Kağıdı 489 Blossom

Tiryakiart El Yapımı Asitsiz Nepal Kağıdı 489 Blossom (50700489)

0,00
Marka : Tiryakiart
Fiyat : ₺200,00(KDV Dahil)

Nepal kağıdı 12. yüzyıldan bu yana kullanılan el yapımı kağıt çeşitlerinden biridir. Geleneksel sanatlarda en çok tercih edilen bu kağıt çeşidi oldukça dayanıklı olması ile de bilinmektedir.

Asitsiz Dokulu El Yapımı Kağıtlar

ASİTSİZ NEPAL KAĞITLARI..

Nepal kağıdı, 1800 metre ile 3000 metre arası yükseklerde yetişen defne ağacından yapılmaktadır. Defne ağacı diğer bilinen ismi ile lokta ağacı 4 ile 6 yıl arasında yetişir. Bitkinin iç lifleri uzun ve esnektir. Bu sayede güçlü ve esnek bir kağıt oluşmasını sağlar. Nepal kağıdı asitsiz kağıtlardandır ve tamamen çevre dostudur. Yumuşak bir dokuya sahip olan bu kağıt çeşidi yırtıldığında güzel kıvrımlar oluşturur. Kendine özgü dokusundan dolayı minyatür, hat ve tezhip gibi birçok geleneksel sanat çeşidinde kullanılmaktadır.

DEFNE AĞACININ YAPRAKLARINDAN

Nepal kağıdı Himalayalar’da yaklaşık 2000 metre veya daha yüksek rakımlarda yetişen defne ağacından üretilir. Defne ağacının diğer bilinen ismi ise loktadır. Defne ağacının yetişme süresi oldukça uzundur, 4 ile 6 yıl arasında tamamen kendini yeniler. Bu nedenle kağıt üretimi için ağacın köklerine zarar vermeden, iç kabuk soyularak işleme başlanır. Bu durum ise Nepal kağıdının üretimini daha da zahmetli yapmaktadır.

HEPSİ BİRBİRİNDEN RENKLİ

50'nin üzerinde birbirinden canlı renklerle siz sanat severleri bekliyor.Nepal kağıdının kullanım alanları genellikle geleneksel sanatlardır. Minyatür, hat ve tezhip gibi geleneksel sanat alanlarında kullanılır. Ayrıca Japon’ların geleneksel kağıt katlama sanatı olan origami sanatında da kullanılır. Bunun dışında günlük yaşamda da yer edinmiştir. Esnek ve güçlü bir kağıt olması sebebi ile geri dönüştürülen hediye paketlerinde ve kitap ciltleme işleminde de kullanılmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR