Yeni Başlayanlar İçin Tezhip - Hacer Sönmez
Yeni Başlayanlar İçin Tezhip - Hacer Sönmez

Yeni Başlayanlar İçin Tezhip - Hacer Sönmez (TAA0557)

0,00
Marka : Tiryakiart
Fiyat : ₺135,00

Yeni Başlayanlar İçin Tezhip - Hacer Sönmez

Arka Kapak  Yazısı 

Kelime manası "altınlamak” olan tezhip, geleneksel sanatların bir dalı olarak günümüze kadar gelmiştir. Yüzyılları aşan tarihiyle bu sanat sürekli gelişmeyi sürdürmüştür.

Kadim medeniyetimizin tevhid anlayışının bir tezahürü olarak ortaya çıkan üslûplaştırma tekniği ile asırlardır işlenerek en olgun ve klasik formlarına ulaşmış olan tezhip sanatımızın öğretilmesi ve yaşatılması için günümüze kadar çok gayret gösterilmiştir. Bu gayret meşk usûlü ile usta-çırak ilişkisi içinde yürüyüp giderken bir kılavuz kitaba hep ihtiyaç duyulmuştur.

Elinizdeki kitapta, tezhip sanatının kavramları, tasarım ve kompozisyon için gereklilikleri gibi bilgilerin temel seviyede bulunması amaçlanmıştır. Bu sanatın tanım ve kısa tarihçesi ile kullanılan âlet ve malzeme bilgisine yer verilmiş, uygulamada çizgi, yaprak, penç, goncagül, hataî, çintemani, kompoziyon ve özellikleri, cetvel-zencerek, tığ, münhani ve yarı üslûplaştırılmış çiçek desenlerinin tarif, çizim ve renklendirmelerinin nasıl yapıldıkları klasik tezhip örnekleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. 

 

Sanat danışmanı: Ömer Faruk Dere

Kapak ve iç düzen: M. Semih Taneri

Yayın yöneticisi: Hasan Güneş

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR